About Us
Contact Us
Search
Departments
Forms & Procedures
Disaster Planning
Links
Pathway ::  Home arrow Local Democracy arrow Councillors Information
 
 
 
Councillors Information Print E-mail
 

Councillors Contact Information



 

The Parish of St Catherine has eleven (11) Constituencies, which is further divided into forty-one (41) Electoral Divisions.

ST CATHERINE NORTH WEST (PNP)
Member of Parliament – Robert Pickersgill                                  

1) LLUIDAS VALE DIVISION (PNP)
Councillor Hugh Graham
18 Glades Blvd, Rosemont
Linstead
Tele: 
383-2976 and email: This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

 

2) EWARTON DIVISION(PNP)
Councillor Beverly Jobson-Grant
Pollyground,
Ewarton
Tele:
5722948  and email : This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it                     

3) TREADWAYS DIVISION (PNP)
Councillor Sydney Rose
80 King Street, Linstead

Tele: 389-8202 and email : This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

4) LINSTEAD DIVISION (PNP)
Councillor Herbert Garriques
  91 King Street,
Linstead P.O
Tele: 360-4638 and email This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

ST CATHERINE NORTH EAST (JLP)
Member of Parliament – Gregory Mair

5) GUY’S HILL DIVISION (JLP)
Councillor Winston Chambers
March Street,
Redwood P.O.
Tele: 486-1913

 

 

6) TROJA DIVISION (PNP)
Councillor Hoftate Pantry
  Riversdale District,
  Riversdale P.O.
Tele: 463-2370 and email : This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

7) MT. INDUSTRY DIVISION (PNP)
Councillor Donnell Marriott
Long Hill District
  Mt Industry P.A.
Tele: 841-3824 and email : This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

ST CATHERINE WEST CENTRAL (JLP)
Member of Parliament – Dr. Kenneth Baugh

8) GINGER RIDGE (PNP)
Councillor Ralston Wilson
Browns Hall P.O
Tele: 419-3232

9) POINT HILL DIVISION (JLP)
Councillor Devon Wint
Point Hill
Point Hill P.O
Tele: 432-9249

10) RED HILLS DIVISION (JLP)
Councillor Keith McCook
Kitson Town
Kitson Town P.O
Tele: 850-4861

11) BELLVUE DIVISION (JLP)
Councillor Alvin Beckford
16 Frasers Blvd
Frasers Content
Tele: 852- 9003 and email : This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

 

 

 

ST. CATHERINE NORTH CENTRAL (PNP)
Member of Parliament – Natalie Neita-Headley

12) BOG WALK (JLP)

Councillor Peter Abrahams
  August Town Bog Walk
St. Catherine
Tele: 899-0943

13) SLIGOVILLE (PNP) 
Councillor Dwight Burke
Lot 27 Hill View Ave.
Mt. Dawson, Mt Moreland
Spanish Town
Tele: 360-3557 and email : This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

14) ABOVE ROCKS (PNP)
Councillor Judith Marriott
Long Hill District, Mt. Industry P.A
Tele: 862-2027

15) ANGELS (PNP)
Councillor  Patricia Harris
18 Melissa Crescent, Angels Est. 2
Spanish Town
Tele: 473-5363 and email : This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it


 

 

 

 

 

ST. CATHERINE EASTERN (PNP)
Member of Parliament – Denese Daley

16) LAURISTON DIVISION (PNP)
Councillor Keisha Lewis
61 Waterloo Villa
Lauriston Spanish Town
Tele: 298-7634

17) GREENDALE DIVISION (PNP)
Councillor Norman Scott (Mayor)
19 Reading Rd.
Mt. View Est.
Tele: 873 – 8047 and email : This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

18) TWICKENHAM PARK (JLP )
Councillor Donovan Guy
7 Pate Avenue
Central Road
Central Village
Tele: 853 – 0868


19) DELA VEGA CITY (PNP)
Councillor Enos Lawrence
185 Dela Vega
Spanish Town
Tele: 284-2916 and email : This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

CENTRAL ST. CATHERINE (JLP)
Member of Parliament – Olivia Grange

20) SPANISH TOWN (JLP)
Councillor Kenisha Allen
  277 Lemon Drive, Vineyard Estate
Spanish Town
Tele: 874-1484 and email: This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

21) HAMPTON GREEN (JLP)
Councillor Theresa Turner
Lot 48 St Johns Way Mineral Heights
Tele: 852 – 9013 and email: This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

 

 

22) ENSOM CITY DIVISION (JLP)
Councillor Barrington Bailey
Kennedy Lane
Gordon Pen
Tele: 403-4602

ST CATHERINE SOUTH CENTRAL

Member of Parliament Dr Andrew Wheatley (JLP)

23) HOMESTEAD DIVISION (JLP)
Councillor Owen Palmer

Lot 193 Estaranza Drive, El Pardo Verde
Tele: 478 – 8411 and email: This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

 

24) SYDENHAM DIVISION (JLP)

Councillor Hawthrone Thompson

621 St Elizabeth Road, Green Acres

Tele : 853-0577 and email: This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

 

25) HORIZON PARK DIVISION (JLP)

Councillor Jennifer Hull

49 Marlin Way, Old Harbour Glades

Tele: 409-2112

 

 

 

 

ST. CATHERINE SOUTH EASTERN (PNP)
Member of Parliament – Colin Fagan

26) WATERFORD (PNP)
Councillor Fenley Douglas
Westridge Hellshire

Tele: 869-5615

27) EDGE WATER (PNP)
Councillor Alric Campbell
369 South East
4th Way
Christian Gardens
Tele: 372-4717 and email: This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

28) BRIDGE PORT (PNP)
Councillor Horace Brown
14 Fulmer Way
Ensom City
Spanish Town
Tele: 341-6175and email: This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

29) INDEPENDENCE CITY (JLP)
Councillor Keith Blake
5 Passagefort Drive
Waterford
Tele: 508-3078

30) WESTCHESTER (PNP)
Councillor Renair Benjamin
51 Taddeo Drive Angels Estate
Spanish Town
Tele: 470-8631 and email: This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

 

 

 

 

 

 

ST. CATHERINE EASTERN CENTRAL(PNP)
Member of Parliament – Arnoldo Brown

31) GREGORY PARK (PNP)

Councillor Oral Gunning
Lot 63 Elsala Close, Cedar Grove
Gregory Park
Tele: 869-7664 and email: This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

32) SOUTHBORO (PNP)

Councillor Ainsley Parkins

Lot 4 Adventist Close, Newlands, Portmore

Tele: 429-8900

33) PORTMORE PINES (PNP)
Councillor Claude Hamilton
Lot 620 Allamand Drive Portmore Pines
Tele: 328-6541 and email: This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

 

SOUTH ST. CATHERINE (PNP)
Member of Parliament – Fitz Jackson

 

34) NAGGO HEAD (PNP)
Councillor Michael Edwards
Lot 262 Walton Close Portmore Country Club
Tele: 290-6843 and email: This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

35) BRAETON DIVISION (PNP)
Councillor Anthony Wint
Lot 6 East Greater Portmore
Tele: 852-9674

 

 

 

 

36) GREATER PORTMORE EAST (PNP)

Councillor Yvonne McCormack
36 Seaforth Blvd
Hellshire
Tele: 817-1419

37) HELLSHIRE (PNP)
Councillor Leon Thomas
2016 2West
Greater Portmore
Tele: 829-5089

ST. CATHERINE SOUTH WESTERN (JLP)
Member of Parliament – Everald Warmington

38) OLD HARBOUR NORTH (PNP)
Councillor Audley Campbell
Lot 26 Bowers Estate,
Tele: 589-5682

39) OLD HARBOUR CENTRAL (JLP)
Councillor Esworth Frankson
8 South Street
Old Harbour
St. Catherine
Tele: 356-4506

40) OLD HARBOUR SOUTH (PNP)
Councillor Peter Davis

Kelly Pen Old Harbour Bay

Tele: 436-8881

41) CHURCH PEN (JLP)
Councillor Mark O’Connor
40 Lues Crescent
Bayview Gardens
Tele: 868-4309

 

 
 

------------------------------------

Is the St. Catherine Parish Council doing an effective job?
 
Valid XHTML 1.0 Transitional        
Copyright © 2006. St. Catherine Parish Council. All Rights Reserved.